pic_slider

Sovička v rámci Dětské univerzity nabízí kurzy, které najdeš na této stránce. Rozdělili jsme je do kategorií podle věku našich studentíků:

  • kurzy pro první stupeň ZŠ,
  • kurzy pro druhý stupeň ZŠ,
  • kurzy pro oba stupně ZŠ.

Stačí si vybrat, zaregistrovat se a sestavit si rozvrh. Pusť se do toho! ;o)

1. stupeň ZŠ

Boffin (KMT)
Lektor: Ingrid Vácová
Hodinová dotace: 2

Vyzkoušejte si sestavit různé typy jednoduchých elektrických obvodů pomocí stavebnice Boffin. Vytvořte si světelné blikačky nebo generátor rozličných zvuků. Poznáte různé elektronické součástky podle jejich projevu?

Džungle - obří společné puzzle (KVK)
Lektor: Martina Šurkalová
Hodinová dotace: 2

Metodou rozlévání, cákání a otiskování barev na velkoformátové papíry jako umělec Jackson Pollock v ateliéru děti společně vytvoří velkou akční malbu. Na základě asociací pak rozpoznávají jednotlivá zvířátka, která se ukrývají v džungli barev. Zvířátka domalují a společnou velkou malbu následně rozstříhají v obří puzzle. Během kroužku se umažete!

Elektrostatika a fyzika létání (KMT)
Lektor: PhDr. Pavel Masopust, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Přednáška seznámí zájemce se základními pojmy a jevy elektrostatiky. Každý asi někdy "dostal ránu", když si svlékal svetr a pak se dotknul vodivého předmětu (topení, kliky atd.). Co vám tuto ránu uštědřilo? Může elektrostatika donutit předměty létat? Na tyto a další otázky odpoví naše další přednáška Dětské univerzity.

Gymnastika hrou (KTV)
Lektor: Mgr. Petra Kalistová
Hodinová dotace: 2

Vzdělávací kurz představí žákům gymnastiku z jiného úhlu pohledu. Všeobecná gymnastika je základem rozvoje pohybových schopností i v mnoha dalších sportech. Využití moderních pomůcek umožňuje žákům mnohem snadnější nácvik akrobatických tvarů. Netradiční nářadí, které bude žákům k dispozici, patří v ČR k ojedinělým.

Hrátky s němčinou (KNJ)
Lektor: Mgr. Eva Salcmanová
Hodinová dotace: 2

Jak se mohu naučit německy rychle a efektivně? Zábavným způsobem přiblížíme základy komunikace v německém jazyce, vzbudíme zájem o německý jazyk a kulturu německy mluvících zemí. Pronikneme společně do tajů jazykové animace a zbavíme se obav z německého jazyka. Důraz klademe na hru, spontánnost a podporu kreativity. „Takže KCHAJNE ANKST, bloky a pantofle do taše, něco k pití do flaše a brzy budem fertik.“

Informatika bez počítače aneb chápeme, jak věci fungují (KVD)
Lektor: Mgr. Tomáš Průcha
Hodinová dotace: 2

V tomto kroužku zábavnou formou odhalíš základy informatiky a to za pomoci různých her, ale i pohybových aktivit. Dozvíš se, jakým způsobem spolu počítače komunikují, jak zobrazují obrázky, ale třeba i jak třídí a řadí informace.

Jsem na světě rád! (KPS)
Lektor: Bc. Alena Bláhová
Hodinová dotace: 2

Děti se neptají, jak být šťastní. Takové buď jsou anebo nejsou. V tomto kroužku mají děti možnost si prostřednictvím her, divadla, malování a povídání uvědomit, kde všude na světě a s kým je jim dobře. Kam se mohou vracet, když je jim smutno a kam mohou zvát své kamarády, sourozence, rodiče, aby jim ukázaly svůj svět radosti.

Matematické stolní hry (KMT)
Lektor: PhDr. Šárka Pěchoučková, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Seznámíme se a zahrajeme si různé matematické stolní hry, při kterých si budeme rozvíjet orientaci v rovině, jednoduché početní dovednosti, obratnost a spolupráci.

Na dvě hodiny pravěkým sochařem (KHI)
Lektor: PaedDr. Helena Východská
Hodinová dotace: 2

Kurz je koncipován jako workshop. Náplní je práce s plastickou hmotou, především modelace pravěkých sošek podle reálných vzorů. Děti budou ztvárňovat dvě pravěká témata: lovecký úspěch a zachování rodu. Po absolvování kurzu děti obdrží Osvědčení pravěkého sochaře.

Na nohou mám kopýtka (ZOO)
Lektor: Ing. Klára Bultasová
Hodinová dotace: 2

Mnoho zvířecích obyvatel plzeňské zoo má na nohou kopýtka. Vydáme se na výpravu za nimi! Dozvíme se, kolik "prstů" má zebra či hrošík a nezapomeneme se zastavit ani u žiraf a nosorožců (část programu bude v Zooškole - přezůvky).

Nehlaď ježka proti srsti! (KVK)
Lektor: Mgr. Monika Plíhalová
Hodinová dotace: 2
Vhodné pro děti od 3. třídy, budou pracovat s ostrým nástrojem.

Co se stane, když začne ježkovi na zádech skotačit bleší cirkus? Děti si představují ježčí srst jako dějiště pro drobné příhody z mikrosvěta a hledají způsob, jak je zobrazit. Cílem lekce je seznámit děti s technikou linorytu a hravým způsobem je přimět k vytváření lineárních struktur. Při plnění výtvarného úkolu se děti dovídají, jak funguje tiskařský lis, a učí se zacházet s rydlem. Na závěr experimentují s barevnými soutisky. Během kroužku se umažete!

Není ryba jako ryba (ZOO)
Lektor: Ing. Ivana Jandová
Hodinová dotace: 2

Návštěva velmi oblíbené expozice České řeky poodhalí pro koho všeho je voda domovem. Zjistíme kdo je největší, kdo o pozornost vůbec nestojí a podíváme se na „zoubek“ i chráněné šelmě, kterou známe ze slavného Večerníčku (část programu bude v Zooškole - přezůvky).

Netradiční pohybové hrátky (KTV)
Lektor: Mgr. Petra Kalistová
Hodinová dotace: 2

Vzdělávací kurz představí žákům pohybové aktivity z pohledu osob se specifickými vzdělávacími potřebami. Netradiční pohybové aktivity s využitím specifických pomůcek si budou moci žáci vyzkoušet především formou hry. Pohybové aktivity budou zaměřeny i na rozvíjení spolupráce dětí a na jejich pochopení problematiky tělesného handicapu.

Netradiční sportovní a orientační hry (KTV)
Lektor: Mgr. Petra Kalistová
Hodinová dotace: 2

Vzdělávací kurz představí žákům netradiční sportovní hry, které nejsou často zařazovány do školní tělesné výchovy. Žáci budou seznámeni s jednoduchými pravidly vybraných sportovních her a program bude pojatý jako tradiční soutěž týmů v netradičních sportovních hrách.

Nový cirkus (KTV)
Lektor: Mgr. Luboš Charvát
Hodinová dotace: 2

Vzdělávací kurz představí žákům pohybové činnosti, se kterými se většinou ve školách nesetkávají. Aktivity budou zaměřeny především na zdokonalování dovedností dětí s netradičními pomůckami (pohyblivý žebřík, závěsná šála, jednokolka, žonglování aj.).

Oheň (KCH)
Lektor: Mgr. Alena Šrámová
Hodinová dotace: 2

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Abychom oheň mohli ovládat, musíme o něm něco vědět. Žáci zjistí jednoduchými bezpečnými pokusy, jaké jsou podmínky hoření, co je potřeba udělat, aby látka začala hořet, případně aby hořet přestala.

Plyny (KCH)
Lektor: Mgr. Alena Šrámová
Hodinová dotace: 2

Plyny kolem nás – to je především vzduch. Které zajímavé plyny vzduch obsahuje a jaké mají tyto plyny vlastnosti? Co vše zajímavého můžeme provádět s kyslíkem a co s oxidem uhličitým?

Poskytování první pomoci (KPG)
Lektor: Mgr. Václava Klimtová
Hodinová dotace: 2

Pojď si hrát a vyzkoušej si, zda víš, jak se správně poskytnout pomoc. První pomoc by měli zvládnout nejen dospělí, ale i děti. Nikdy totiž nevíme, kdy tyto znalosti a dovednosti využijeme. Cílem této první pomoci je pomoci ohroženému tak, abychom předešli komplikacím a zmírnili následky poranění nebo postižení. Chcete si vyzkoušet, jak ošetřit říznutí, či jak pomoci člověku v bezvědomí? Chcete vědět, jak probíhá hovor na záchrannou službu? Na konci „výuky” dostane každý „záchranář“ diplom!

Sebeobrana pro děti (KTV)
Lektor: Mgr. Věra Knappová, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Vzdělávací kurz představí žákům sebeobranu jako možnost osobního zdokonalování, hravého posilování, ale i ochrany vlastního zdraví. Žáci absolvují jednoduchá zábavná cvičení pro přirozený rozvoj svalstva a pochopení práce s těžištěm. Současně si vyzkouší základní prvky juda, karate, boxu a využijí je v nácviku základních sebeobranných situací. Při cvičení využíváme typické úpolové i netradiční pomůcky napomáhající dětem v nácviku činností.

Superhrdinové ve fotoateliéru (KVK)
Lektor: Martina Šurkalová
Hodinová dotace: 2

Děti se vyfotografují v ateliéru. Vlastní vytištěnou fotografii vystřihnou a přenesou na zvolené pozadí města, krajiny, fantazijního světa. Vytvořenou papírovou koláž dokreslí pomocí pastelek. Představí se tak jako superhrdinové. Vysvětlí, kterými schopnostmi a zvláštními dovednostmi jsou obdařeni.

Temné hlubiny podmořského světa (KVK)
Lektor: Martina Šurkalová
Hodinová dotace: 2

V rámci výtvarného kurzu se vypravíme do tajuplných hlubin podmořského světa. Jací živočichové jsou obyvatelé nejhlubších oceánů? Ani vědci v tom stále nemají úplně jasno a stále objevují nová stvoření ukrytá ve tmě. Fantazii se meze nekladou. Pomocí výtvarných technik odhalíme tajemství moří.

Tvoření z bužírek (KMT)
Lektor: Ingrid Vácová
Hodinová dotace: 2

Už jste slyšeli o bužírkách? S námi si s těmito gumovými provázky užijete spoustu zábavy. Naučíte se uplést jednoduché barevné přívěsky na klíče i různá zvířátka.

Základy programování s Micro:bitem (KVD)
Lektor: Mgr. Tomáš Průcha
Hodinová dotace: 2

BBC micro:bit je programovatelný mikropočítač do kapsy, s jehož pomocí se děti seznámí se základy programování. Během aktivit zaměřených na rozvoj informatického myšlení budou děti řešit nejrůznější programátorské problémy a vymýšlet vhodné postupy pro jejich řešení. Aktivity budou realizované v blokovém programovacím jazyce.

Zoologickou zahradou cestou necestou (ZOO)
Lektor: Ing. Ivana Jandová
Hodinová dotace: 2

Děti podniknou procházku Zoo a BZ Plzeň, při které prohlédnou její různá zákoutí a zjistí spoustu zajímavostí. Dozví se třeba kdo je největší spáč nebo kdo je naopak stále ve střehu.

Zvířátka z korálků (KMT)
Lektor: Ingrid Vácová
Hodinová dotace: 2

Pojďte si s námi vyrobit své oblíbené zvířátko z korálků! Je libo krokodýla, myšku nebo třeba rybičku? Každé vyrobené zvířátko s vámi samozřejmě půjde domů.

Zvířecí chování a jiné zajímavosti (ZOO)
Lektor: Ing. Klára Bultasová
Hodinová dotace: 2

Proč ten lev tak řve? Střílí dikobraz ostny? Strká pštros hlavu do písku? A je zebra černobílá nebo bíločerná? Na tyto a další otázky budeme společně hledat odpovědi (část programu bude v Zooškole - přezůvky).

Stínohrátky (KVK)
Lektor: Mgr. Jakub Havlíček
Hodinová dotace: 2

Zkoušíš občas před spaním u rozsvícené lampičky vytvářet stínové postavičky z prstů? Chytáš čas od času na chodníku svůj stín? A napadlo tě někdy, jaké by to bylo, kdyby nás naše stíny neposlouchaly? Přijď objevovat tajuplný svět ukrytý pod závojem šera. Zjistíš, že se tady žije úplně jinak. Doraz vyzkoušet kouzla, která jdou vytvářet obyčejnou baterkou. Uvidíš, že věci kolem tebe nemusí vypadat tak, jak se na první pohled zdá. Baterku sebou!

Hrátky s mluvnicí a pravopisem (KCJ)
Lektor: PaedDr. Jitka Málková, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Účastníci kurzu si zábavnou a hravou formou upevní pravopisné a mluvnické učivo a odstraní mezery ve znalostech. Při práci s rébusy, magickými čtverci, mnohosměrkami a jinými netradičními formami si zároveň obohatí svou slovní zásobu a zlepší vyjadřovací pohotovost.

Hravý rozvoj slovní zásoby (KCJ)
Lektor: Mgr. Aneta Szüllöová
Hodinová dotace: 2

Výukový cyklus se zaměří na rozvíjení slovní zásoby hravou formou. V každé z lekcí budeme procvičovat něco jiného, jednotlivé lekce však nebudou na sobě závislé. Žáci tedy mohou absolvovat všechny lekce nebo jen některé z nich. Na začátku každé lekce se krátce seznámíme s daným učivem, které budeme následně procvičovat pomocí různých aktivit a her např. AZ-kvíz, prší, domino, pexeso apod.

Jak dobře mluvit (KCJ)
Lektor: PaedDr. Jitka Málková, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Žáci se naučí principům správného dýchání a uvědomí si zvukové kvality své řeči. S využitím vhodných praktických cvičení a her si osvojí zásady správné artikulace a zřetelné a spisovné výslovnosti. Naučí se ovládnout trému, seznámí se s kontaktovými prostředky a uměním zaujmout publikum (např. při vystoupení s referátem ve třídě, při mluvním cvičení atd.).

2. stupeň ZŠ

Boffin (KMT)
Lektor: Ingrid Vácová
Hodinová dotace: 2

Vyzkoušejte si sestavit různé typy jednoduchých elektrických obvodů pomocí stavebnice Boffin. Vytvořte si světelné blikačky nebo generátor rozličných zvuků. Poznáte různé elektronické součástky podle jejich projevu?

Cesta do středověku aneb soumaři a lapkové (KHI)
Lektor: doc. PaedDr. Naděžda Morávková, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Kurz je koncipován jako stolní historická hra (vytvořená na katedře historie) se situacemi a úkoly z období vrcholného středověku. Děti se v této hře budou zabývat zajímavostmi z životního stylu lidí v době císaře a krále Karla IV. Cílem kurzu je unikátní a poutavé poučení o každodenním životě ve středověku, a to na pozadí regionální historie západních Čech s přeshraničním dosahem. Děti ve hře zosobňují různá řemesla a činnosti ze 14. století.

Das Hauskrokodil - hrátky s němčinou (KNJ)
Lektor: Dr. phil. Jürgen Ehrenmüller
Hodinová dotace: 2

Představ si, že jdeš do obýváku a na gauči najdeš Hauskrokodýla (krokodýl, který je podobně jako kočka nebo morče domácí mazlíček). Hauskrokodýl má upatlanou pusu od jogurtu (živí se totiž jen jogurtem) a chrápe. Buď rád, že zrovna spí, jinak totiž neustále brebentí. Nebylo by hezké hravě poznávat němčinu s takovýmto zvířátkem? Poznej Hauskrokodýla Franziskuse a ponoř se do jeho světa. Nech se okouzlit jeho zážitky a nauč se přitom trochu trochu německy. Neboj, nekouše!

Digitální fotografie analogově (KMT)
Lektor: PhDr. Zdeňka Kielbusová
Hodinová dotace: 2

Zájemci si vyzkouší, jak se fotografovalo v "předdigitální" době. Zkusí tedy vyvolat fotocitlivý materiál chemickou cestou a vyrobí si zajímavé obrázky běžných předmětů.

Dílna pokaždé jinak (KMT)
Lektor: Kateřina Zábranská
Hodinová dotace: 2

Seznámíme se s vybraným ručním a elektrickým nářadím. Vyzkoušíme si práci s tímto nářadím, povíme si o jeho možnostech a bezpečnosti práce. Předvedeme si také velké obráběcí stroje jakým je soustruh, frézka nebo dlabačka a jejich funkční modely. Nakonec si vyzkoušíme vytvořit jednoduchý výrobek. Vlastní výrobek si i odnesete.

Dílna pokaždé jinak (KMT)
Lektor: Kateřina Zábranská
Hodinová dotace: 2

Seznámíme se s vybraným ručním a elektrickým nářadím. Vyzkoušíme si práci s tímto nářadím, povíme si o jeho možnostech a bezpečnosti práce. Předvedeme si také velké obráběcí stroje jakým je soustruh, frézka nebo dlabačka a jejich funkční modely. Nakonec si vyzkoušíme vytvořit jednoduchý výrobek. Vlastní výrobek si i odnesete.

Dílna pokaždé jinak (KMT)
Lektor: Kateřina Zábranská
Hodinová dotace: 2

Seznámíme se s vybraným ručním a elektrickým nářadím. Vyzkoušíme si práci s tímto nářadím, povíme si o jeho možnostech a bezpečnosti práce. Předvedeme si také velké obráběcí stroje jakým je soustruh, frézka nebo dlabačka a jejich funkční modely. Nakonec si vyzkoušíme vytvořit jednoduchý výrobek. Vlastní výrobek si i odnesete.

Hrajeme si s elektronikou (KMT)
Lektor: PhDr. Zdeňka Kielbusová
Hodinová dotace: 2

Přednáška zájemce seznámí se základními pojmy z elektroniky. Chcete si postavit vlastní detektor lži, FM rádio či maják? Tyto a další projekty si můžete vyzkoušet postavit či vyrobit během přednášky Dětské univerzity.

Netradiční pohybové hrátky (KTV)
Lektor: Mgr. Petra Kalistová
Hodinová dotace: 2

Vzdělávací kurz představí žákům pohybové aktivity z pohledu osob se specifickými vzdělávacími potřebami. Netradiční pohybové aktivity s využitím specifických pomůcek si budou moci žáci vyzkoušet především formou hry. Pohybové aktivity budou zaměřeny i na rozvíjení spolupráce dětí a na jejich pochopení problematiky tělesného handicapu.

Netradiční sportovní a orientační hry (KTV)
Lektor: Mgr. Petra Kalistová
Hodinová dotace: 2

Vzdělávací kurz představí žákům netradiční sportovní hry, které nejsou často zařazovány do školní tělesné výchovy. Žáci budou seznámeni s jednoduchými pravidly vybraných sportovních her a program bude pojatý jako tradiční soutěž týmů v netradičních sportovních hrách. 

Oheň (KCH)
Lektor: Mgr. Alena Šrámová
Hodinová dotace: 2

Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Abychom oheň mohli ovládat, musíme o něm něco vědět. Žáci zjistí jednoduchými bezpečnými pokusy, jaké jsou podmínky hoření, co je potřeba udělat, aby látka začala hořet, případně aby hořet přestala.

Plyny (KCH)
Lektor: Mgr. Alena Šrámová
Hodinová dotace: 2

Plyny kolem nás – to je především vzduch. Které zajímavé plyny vzduch obsahuje a jaké mají tyto plyny vlastnosti? Co vše zajímavého můžeme provádět s kyslíkem a co s oxidem uhličitým?

Primáti aneb jak nám roste šimpanzí slečna Caila (ZOO)
Lektor: Ing. Ivana Jandová
Hodinová dotace: 2

Jak to chodí v šimpanzí rodině, jací primáti jsou nejmenší nebo naopak největší a co s nimi máme společného? To vše a mnohem více si povíme na dalším setkání.

Radioigel Plzeň: Radioworkshop (KNJ)
Lektor: Dr. phil. Jürgen Ehrenmüller
Hodinová dotace: 2

Posloucháš rád/a rádio a chtěl/a jsi už odjakživa rádio sám/sama dělat? Tak přijď na náš workshop a staň se součástí rádiového vysílání Radioigel Plzeň! Naučíš se jak zacházet s mikrofonem, jak vést interview, jak se vytváří příspěvky do rádia a mnohem víc! Předchozí zkušenosti a znalosti nejsou potřeba, workshop Tě naučí vše, co potřebuješ vědět.

Rakouské pověsti (KNJ)
Lektor: Ioana-Cristina Capatu
Hodinová dotace: 2

Chceš poznat a prožít rakouskou pověst? Pak je tento kurz pro tebe jako stvořený! Nejdříve se společně ponoříme do tajů vídeňské pověsti o Baziliškovi (die Sage des „Basilisken“) a poté budete mít sami možnost pověst na vlastní kůži zažít interaktivní formou na různých stanovištích a pomocí různých hádanek.

Řasy a Sinice (CBG)
Lektor: RNDr. Iva Traxmandlová, PhD.
Hodinová dotace: 2

Sinice a řasy představují významné primární producenty na Zemi. Ačkoliv jsou často spojovány, představují rozdílné skupiny. Zatímco sinice jsou bakterie, u kterých se vyvinula fotosyntéza, řasy patří mezi eukaryotní organismy, jejichž příbuzenské vztahy jsou velmi komplikované. Nejmenší z nich měří asi 1 µm (mořská sinice Prochlorococcus), ty největší až desítky m (chaluhy).Cílem kurzu je seznámit děti se základním systémem sinic a řas, demonstrovat rozdíly mezi sinicemi a řasami.

Sebeobrana pro děti (KTV)
Lektor: Mgr. Věra Knappová, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Vzdělávací kurz představí žákům sebeobranu jako možnost osobního zdokonalování, hravého posilování, ale i ochrany vlastního zdraví. Žáci absolvují jednoduchá zábavná cvičení pro přirozený rozvoj svalstva a pochopení práce s těžištěm. Současně si vyzkouší základní prvky juda, karate, boxu a využijí je v nácviku základních sebeobranných situací. Při cvičení využíváme typické úpolové i netradiční pomůcky napomáhající dětem v nácviku činností.

Šelmy na vlastní oči (poslední setkání) (ZOO)
Lektor: Ing. Ivana Jandová
Hodinová dotace: 2

Pozorování šelem chovaných v zoo, povídání o jejich životě a nezastupitelné úloze v přírodě. V Zooškole si pak následně děti zkusí, jak dobře znají šelmy žijící u nás a budou moci zblízka prohlédnout medvědí kožíšek (část programu bude v Zooškole - přezůvky).

Tvoření z bužírek (KMT)
Lektor: Ingrid Vácová
Hodinová dotace: 2

Už jste slyšeli o bužírkách? S námi si s těmito gumovými provázky užijete spoustu zábavy. Naučíte se uplést jednoduché barevné přívěsky na klíče i různá zvířátka.

Úchvatný svět plazů (ZOO)
Lektor: Ing. Klára Bultasová
Hodinová dotace: 2

Plazi jsou neuvěřitelně rozmanitou a zajímavou skupinou živočichů. Zjistíme, kdo všechno mezi ně patří, jestli se všichni plazi plazí a objevíme zajímavosti z jejich neotřelého života.

Základy lezení a boulderingu na umělých stěnách (KTV)
Lektor: Mgr. Radek Zeman
Hodinová dotace: 2

Vzdělávací kurz bude zaměřený na základy lezení na umělých stěnách. Žáci se seznámí s principy pohybu, bezpečnosti a jištění. Součástí výuky bude práce s horolezeckým materiálem a nácvik techniky uzlování. Kurz bude podpořen videozáznamem dětí se zpětnovazební didaktickou informací.

Zoo Plzeň - Docela jiný svět (ZOO)
Lektor: Ing. Klára Bultasová
Hodinová dotace: 2

Dozvíme se, jakou úlohu mají moderní zoologické zahrady. Během komentované procházky se seznámíme blíže s historií, současností a vybranými zvířaty v Zoo Plzeň.

Zvířátka z korálků (KMT)
Lektor: Ingrid Vácová
Hodinová dotace: 2

Pojďte si s námi vyrobit své oblíbené zvířátko z korálků! Je libo krokodýla, myšku nebo třeba rybičku? Každé vyrobené zvířátko s vámi samozřejmě půjde domů.

Prvočísla a šifry (KMT)
Lektor: doc. RNDr. Jaroslav Hora, CSc.
Hodinová dotace: 2

Ukážeme si, jak lze rozklad přirozených čísel využít při šifrování a jak tento rozklad souvisí s bezpečností bankovních karet. Seznámíme se také s ukázkami zajímavých šifer.

Co se děje s penězi v bance? (KMT)
Lektor: RNDr. Václav Kohout, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

V rámci tohoto kurzu se žáci seznámí s jednotlivými funkcemi banky a s možnostmi využívat tyto funkce pro správu našich peněžních prostředků.

Luštění starých jazyků (KCJ)
Lektor: PhDr. Mgr. Bc. David Franta
Hodinová dotace: 2

Žáci si ozkouší na textech první dekódované chetitské věty a tzv. Rosettské desky lingvistické principy, např. strukturnost jazyků, intuitivnost při hledání analogií s jazyky známými. Motivace neskončí samotným kurzem, ale bude také upozorněno na Českou lingvistickou olympiádu, jež spočívá v dekódování různých jazyků a pěstění jazykového povědomí.

Poznáváme svět ve virtuální realitě (CBG)
Lektor: Mgr. Václav Duffek
Hodinová dotace: 2

Kurz umožní účastníkům „navštívit“ místa na Zemi, kam se průměrný člověk jen těžko podívá (tropický deštný prales, aktivní vulkán, město Rio de Janeiro, stanice na Antarktidě nebo vrchol Mt. Everestu). Během kurzu tak budou účastníkům představena nejrůznější geografická a environmentální témata v jejich souvislostech a vazbách mezi jednotlivými prvky.

Virtuální měny a kryptoměny (KMT)
Lektor: RNDr. Václav Kohout, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Seznámíte se s historií a současností nově vytvářených způsobů platby pomocí tzv. kryptoměn, virtuálních měn. Zjistíte, jak jsou utvářeny a jak s jejich pomocí můžete zvládnout a zabezpečit své finance. Ukážeme si také, kde a jak je můžete získat, a jak jsou zabezpečeny.

Hrátky s mluvnicí a pravopisem (KCJ)
Lektor: PaedDr. Jitka Málková, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Účastníci kurzu si zábavnou a hravou formou upevní pravopisné a mluvnické učivo a odstraní mezery ve znalostech. Při práci s rébusy, magickými čtverci, mnohosměrkami a jinými netradičními formami si zároveň obohatí svou slovní zásobu a zlepší vyjadřovací pohotovost.

Čeština? OMG! (KCJ)
Lektor: Mgr. Růžena Písková, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Víte, kdo je to frikulín? Co znamená IDK? A co se stane, když se „ulajknete“? V našem semináři si povíme o tom, jak se tato a mnohá další slova dostala do češtiny. Zamyslíme se nad tím, jak češtinu ovlivňují cizí jazyky dnes a jak ji ovlivňovaly v minulosti. Budeme si všímat slov, která jsou v módě, ale moc nám toho neříkají, i slov, kterým málokdo rozumí, ale všichni je používají. Naučíme se, jak být všímaví k tomu, jak mluví ostatní a jak mluvíme my sami.

Taus je to německy, Domažlice česky (KNJ)
Lektor: PhDr. Jiří Stočes, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Že se Plzeň německy řekne Pilsen a Praha Prag, to ví skoro každý. Díky známé lidové písnička z Chodska možná někteří znají i německý název Domažlic. Ovšem historické německé názvy má v západních Čechách naprostá většina míst! V rámci kurzu se naučíte německá jména největších měst v Plzeňském i Karlovarském kraji, výběrově též pohoří a řek. Zároveň budeme zkoumat, jak se český a německý název vzájemně ovlivnily – kdy je německá verze zkomolením té české a kdy naopak.

Jak dobře mluvit (KCJ)
Lektor: PaedDr. Jitka Málková, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Žáci se naučí principům správného dýchání a uvědomí si zvukové kvality své řeči. S využitím vhodných praktických cvičení a her si osvojí zásady správné artikulace a zřetelné a spisovné výslovnosti. Naučí se ovládnout trému, seznámí se s kontaktovými prostředky a uměním zaujmout publikum (např. při vystoupení s referátem ve třídě, při mluvním cvičení atd.).

1. a 2. stupeň

Kytarový kroužek pro začátečníky i mírně pokročilé (KHK)
Lektor: Mgr. Aleš Sladký
Hodinová dotace: 2

Základy hry na kytaru – držení nástroje, hra na hmatníku, hra akordů. Společně zpíváme oblíbené písně ke kytaře a děti zkoušejí, každý podle svých možností, zapojit se do akordického doprovodu. Pro začátečníky jsou k dispozici obrázky hmatů, pro snazší orientaci. Děti též dostanou noty s texty písní. Kdo nemá vlastní kytaru, zapůjčíme mu kytaru naši, větší nebo i dětskou velikost.

Po Transsibiřské magistrále (KRF)
Lektor: Mgr. Michaela Pešková, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Jak daleko bys dojel/a po Transsibiřské magistrále? Zahraj si s námi hru, při které se na tuto exotickou železniční trasu vypravíš! Při řešení různých úkolů se například naučíš, jak si koupit jízdenku, dozvíš se, kdo magistrálu stavěl, jaké národy kolem ní žijí, jaká města spojuje a jakou přírodu protíná, jak se cestovalo dříve a jak nyní, jak se lidé ve vlaku chovají a také jakou roli v historii železnice sehráli Češi.

Tekutý dusík (KMT)
Lektor: PhDr. Pavel Masopust, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

V rámci výukového tématu se děti seznámí s vlastnostmi tekutého dusíku. Budou zkoumány vlastnosti těles po KMT-F ponoření do tekutého dusíku, například marschmallow, květiny, nafouknutého balonku, ale též supravodivého magnetu.

Zajímavé experimenty z fyziky (KMT)
Lektor: PhDr. Zdeňka Kielbusová
Hodinová dotace: 2

Během této přednášky budou prezentovány zajímavé experimenty z různých oborů fyziky. Budou se týkat především základních fyzikálních vlastností magnetů a experimentálně si vše vyzkouší. Následně společně sestrojí model Maglevu (vlak). Také prozkoumají vlastnosti atmosférického tlaku, a co se stane, když ho odstraníme.

Odkud se vzal Bezzubka a proč je dobré to vědět? (KCJ)
Lektor: Mgr. Růžena Písková, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

V našem semináři se budeme zabývat různými literárními a filmovými podobami draka a jeho vlastnostmi. Povíme si o nejstarších literárních památkách, ve kterých se draci vyskytují, a budeme sledovat vývoj tohoto motivu v současné literatuře. Jsou všichni draci zlí? Chrlí všichni oheň? Jaký je rozdíl mezi drakem a saní? Jakou roli hrají draci v čínské, severské nebo západoevropské kultuře? Které státy a šlechtické rody měly a mají draka ve znaku? O tom všem budeme diskutovat a číst!

Vycházka po stopách německy mluvících obyvatel Plzně (KNJ)
Lektor: PhDr. Jiří Stočes, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Do roku 1945 žila v Plzni i německy mluvící menšina. Její podíl mezi plzeňským obyvatelstvem od 19. století trvale klesal, ovšem často šlo o velmi významné měšťanské či podnikatelské rodiny. Ostatně i jediný Plzeňan, který kdy obdržel Nobelovu cenu, byl Němec. Krátká procházka širším centrem města představí některé dosud stojící veřejné, církevní i soukromé budovy, které plzeňští Němci vystavěli či je hojně navštěvovali. U těch zbořených si vypomůžeme alespoň historickými fotografiemi.

Hravý rozvoj slovní zásoby (KCJ)
Lektor: Mgr. Aneta Szüllöová
Hodinová dotace: 2

Výukový cyklus se zaměří na rozvíjení slovní zásoby hravou formou. V každé z lekcí budeme procvičovat něco jiného, jednotlivé lekce však nebudou na sobě závislé. Žáci tedy mohou absolvovat všechny lekce nebo jen některé z nich. Na začátku každé lekce se krátce seznámíme s daným učivem, které budeme následně procvičovat pomocí různých aktivit a her např. AZ-kvíz, prší, domino, pexeso apod.