pic_slider

Sovička v rámci Dětské univerzity nabízí kurzy, které najdeš na této stránce. Rozdělili jsme je do kategorií podle věku našich studentíků:

  • kurzy pro první stupeň ZŠ,
  • kurzy pro druhý stupeň ZŠ,
  • kurzy pro oba stupně ZŠ.

Stačí si vybrat, zaregistrovat se a sestavit si rozvrh. Pusť se do toho! ;o)

1. stupeň ZŠ

Poskytování první pomoci (KPG)
Lektor: Mgr. Václava Klimtová
Hodinová dotace: 2

Pojď si hrát a vyzkoušej si, zda víš, jak se správně poskytnout pomoc. První pomoc by měli zvládnout nejen dospělí, ale i děti. Nikdy totiž nevíme, kdy tyto znalosti a dovednosti využijeme. Cílem této první pomoci je pomoci ohroženému tak, abychom předešli komplikacím a zmírnili následky poranění nebo postižení. Chcete si vyzkoušet, jak ošetřit říznutí, či jak pomoci člověku v bezvědomí? Chcete vědět, jak probíhá hovor na záchrannou službu? Na konci „výuky” dostane každý „záchranář“ diplom!

Pozoruhodní plazi (ZOO)
Lektor: Ing. Ivana Jandová
Hodinová dotace: 2

Program začíná všeobecným seznámením a přiblížení charakteristik plazů. Děti se dozvědí, na jaké řády plazy dělíme a co je pro jednotlivé skupiny typické. Následuje prohlídka jednotlivých expozic s důrazem na zajímavosti ze života chovaných druhů.

Šnečí dům (KVK)
Lektor: Mgr. Eva Vránová
Hodinová dotace: 2

Co se asi skrývá ve šnečkově ulitě? Jak vypadá šnečí domov? Děti vymyslí a navrhnou domácnost, kterou má šnek schovanou uvnitř ulity. Zaměří se přitom na lineární kresbu barevnými tušemi a vyzkouší si různé nástroje, které mají rozdílné typy tahů.

2. stupeň ZŠ

Mikroskopický svět rostlin (CBG)
Lektor: RNDr. Iva Traxmandlová, PhD.
Hodinová dotace: 2

V rámci kurzu se podíváme pod mikroskop, co způsobuje, že je list zelený a rajče červené, podíváme se na různé typy buněk a také na to, co se v buňkách nachází a žáci si to zkusí nakreslit.

Plyny (KCH)
Lektor: Ing. Jan Hrdlička. Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Plyny kolem nás – to je především vzduch. Které zajímavé plyny vzduch obsahuje a jaké mají tyto plyny vlastnosti? Co vše zajímavého můžeme provádět s kyslíkem a co s oxidem uhličitým?

Po stopách záhad s Karlem Čapkem (KCJ)
Lektor: Mgr. Vladimíra Pánková, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Není detektivka jako detektivka. Představte si, že v některých detektivkách vítězí nad logickou úvahou vyšetřovatele docela jiné zdroje poznávání. A nejenže Čapkův detektiv nemá matematicky přesný mozek jako Sherlock Holmes, ale ani se nezabývá velkými případy, spíše těmi všednodenními. Myslíte si, že to bude nuda? Právě naopak!

RadioIgel Plzeň: Radioworkshop (KNJ)
Lektor: Dr. phil. Jürgen Ehrenmüller
Hodinová dotace: 2

Posloucháš rád/a rádio a chtěl/a jsi už odjakživa rádio sám/sama dělat? Tak přijď na náš workshop a staň se součástí rádiového vysílání Radioigel Plzeň! Naučíš se jak zacházet s mikrofonem, jak vést interview, jak se vytváří příspěvky do rádia a mnohem víc! Předchozí zkušenosti a znalosti nejsou potřeba, workshop Tě naučí vše, co potřebuješ vědět.

Vyprávěj digitální příběhy (KVD)
Lektor: doc. Lucie Rohlíková, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Přijď si vyzkoušet práci s aplikací Stop Motion, která umožňuje tvořit jednoduché animace a vyprávět tak digitální příběhy. Naučíš se různé triky pro tvorbu originálních videí. Rozpohybuješ písmenka, obyčejné předměty, lego postavičky a další. Při tvorbě animací budeš spolupracovat se studenty učitelství informatiky, kteří jsou zkušenější a poradí ti a pomůžou s pořizováním snímků, doplněním zvukového doprovodu i postprodukcí videa. Pracovat budeme s tablety, vlastními chytrými telefony i s počí

Vyřeš kolik stihneš (KVD)
Lektor: Mgr. Filip Frank, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Na úvod si prohlédneme ovládání prostředí Scratch a poté se ponoříme přímo do akce! Vyřešíš všechny úlohy? Vyřešíš polovinu? Pojď změřit své síly v 15 úlohách postavených na programovacím prostředí Scratch. Úlohy mají vzestupnou obtížnost, takže pokud by se první úloha zdála příliš snadnou, počkej si na ty následující. Žádný výsledek není špatný, jde jen o to, jak daleko dojdeš. No a pokud bys vyřešil všechno a zbýval čas, popusť uzdu své fantazii a navrhni vlastní úlohu.

Cesta do středověku aneb soumaři a lapkové (KHI)
Lektor: doc. PaedDr. Naděžda Morávková, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Kurz je koncipován jako stolní historická hra (vytvořená na katedře historie) se situacemi a úkoly z období vrcholného středověku. Děti se v této hře budou zabývat zajímavostmi z životního stylu lidí v době císaře a krále Karla IV. Cílem kurzu je unikátní a poutavé poučení o každodenním životě ve středověku, a to na pozadí regionální historie západních Čech s přeshraničním dosahem. Děti ve hře zosobňují různá řemesla a činnosti ze 14. století.

Mořský písek pod mikroskopem (CBG)
Lektor: prof. RNDr. Michal Mergl, CSc.
Hodinová dotace: 2

Není mořský písek jako písek! Pod mikroskopem Vás může mořský písek překvapit barevnou pestrostí, složením z miniaturních schránek nebo drobných zrnek nerostů. Ve zkumavce zase poznáte, že může mít i různé chemické složení a proč nakonec může vytvořit pevnou horninu. V aktivitě se seznámíte s hlavními živočišnými a rostlinnými skupinami, které vytváří mořské písky. A to nejenom ty v současných mořích, ale i ty, které se vytvářely v českých mořích v geologické minulosti.

Tajemství vlastních jmen v našem životě (KCJ)
Lektor: Doc. PaedDr. Helena Chýlová, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Kurs představuje hlavní skupiny vlastních jmen, se kterými se denně setkáváme. Společně se zamyslíme nad fungováním jmen v našem životě, představíme si, které druhy věcí mají jména. U vybraných jmen zeměpisných vyložíme jejich původ, např. proč se naše hlavní město jmenuje Praha, jaký původ má Plzeň apod. Původ si objasníme také u zvolených rodných jmen a některých příjmení. Pozornost bude věnována také výslovnosti a pravopisu vlastních jmen.

Zjisti, co jsou GIS a k čemu se využívají! (CBG)
Lektor: Mgr. Markéta Kuberská, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Co mají společného záchranáři, projektanti různých staveb a lidé, kteří předpovídají počasí? Ti všichni a mnozí další využívají při své práci GIS – geografické informační systémy. Pokud Tě zajímá, jak tyto systémy mohou vypadat, jak a k čemu se konkrétně mohou využívat a rád/a by sis na jednoduchých příkladech vyzkoušel/a, jak fungují, určitě se přihlas na tento kurz! Neboj, nemusíš být žádný počítačový expert. Kurz zvládne běžný uživatel PC.

Etologie (ZOO)
Lektor: Mgr. Vojtěch Kovařík
Hodinová dotace: 2

Studenti se během výpravy po zoo seznámí s chováním jednotlivých zvířat a s příčinami určitých projevů chování. Budou upozorněni na vliv globálních ekologických změn na chování a život některých zvířat. Program se soustřeďuje i na pozorování projevů zvířat v terénu. Lektor vysvětlí chování zvířat, popíše jednotlivé obrázky a uvede příklady z přírody.

Jak vidí včela, aneb proč je příroda barevná (CBG)
Lektor: prof. RNDr. Michal Mergl, CSc.
Hodinová dotace: 2

Barvy v přírodě mají svůj hluboký smysl. Pomáhají živočichům i rostlinám být nenápadný nejen tvarem, ale i barvou. Také umožnují být až moc nápadným.  Přijďte se nejen podívat, ale i si vyzkoušet a porovnat, jak živočichové barvy využívají pro svoje přežití a ve svůj prospěch. A také, jestli květy rostlin a barvy živočichů vidíme stejně jako včela, hmyz či jiná zvířata.  

1. a 2. stupeň

Ozdob si Advent (KMT)
Lektor: Mgr. Jan Krotký, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Zlato, stříbro nebo příroda? Každý si zdobí svůj domov jinak. Dnes budeš mít s námi možnost použít různorodé materiály a vytvořit nádhernou ozdobu sobě či svým blízkým. Pokud umíš, anebo chceš umět pracovat s tavnou pistolí, bude to pro Tebe to pravé.

Elektrické obvody jinak (KMT)
Lektor: PhDr. Zdeňka Kielbusová
Hodinová dotace: 2

V rámci kurzu se žáci seznámí se základními elektrickými součástkami a jednoduchými obvody. Následně si vyrobí svítící nebo hrací přání.

Ozdob si Advent (KMT)
Lektor: Mgr. Jan Krotký, Ph.D.
Hodinová dotace: 2

Zlato, stříbro nebo příroda? Každý si zdobí svůj domov jinak. Dnes budeš mít s námi možnost použít různorodé materiály a vytvořit nádhernou ozdobu sobě či svým blízkým. Pokud umíš, anebo chceš umět pracovat s tavnou pistolí, bude to pro Tebe to pravé.