Sovička v rámci Dětské univerzity nabízí kurzy, které najdeš na této stránce. Rozdělili jsme je do kategorií podle věku našich studentíků:
- kurzy pro první stupeň ZŠ,
- kurzy pro druhý stupeň ZŠ,
- kurzy pro oba stupně ZŠ.
Stačí si vybrat, zaregistrovat se a sestavit si rozvrh. Pusť se do toho! 🙃
1. stupeň ZŠ
V rámci kurzu se vydáme do pravěku. Jak a čím pravěcí lidé malovali? Žáci si vyrobí vlastní netradiční štětec z přírodních materiálů a pokusí se vžít do kůže pravěkého člověka. Následně svůj štětec vyzkouší přímo v akci a namalují obraz inspirovaný pravěkými motivy v kontextu dnešní doby.
Chcete si projít okolí řeky Úhlavy ve zkrácené formě za pár minut a máte rádi ryby? Pokud ano, tak je program přesně pro vás. Projdeme si expozici České řeky, nahlédneme, pro koho všechno je řeka domovem a třeba uvidíme i oblíbené šelmy vydry říční u kterých jsou zrovna mláďata.
Jak se mohu naučit německy rychle a efektivně? Zábavným způsobem přiblížíme základy komunikace v německém jazyce, vzbudíme zájem o německý jazyk a kulturu německy mluvících zemí. Pronikneme společně do tajů jazykové animace a zbavíme se obav z německého jazyka. Důraz klademe na hru, spontánnost a podporu kreativity. „Takže KCHAJNE ANKST, bloky a pantofle do taše, něco k pití do flaše a brzy budem fertik.“
Výukový cyklus se zaměří na rozvíjení slovní zásoby hravou formou. V každé z lekcí budeme procvičovat něco jiného, jednotlivé lekce však nebudou na sobě závislé. Žáci tedy mohou absolvovat všechny lekce nebo jen některé z nich. Na začátku každé lekce se krátce seznámíme s daným učivem, které budeme následně procvičovat pomocí různých aktivit a her např. AZ-kvíz, prší, domino, pexeso apod.
Žáci se naučí principům správného dýchání a uvědomí si zvukové kvality své řeči. S využitím vhodných praktických cvičení a her si osvojí zásady správné artikulace a zřetelné a spisovné výslovnosti. Naučí se ovládnout trému, seznámí se s kontaktovými prostředky a uměním zaujmout publikum (např. při vystoupení s referátem ve třídě, při mluvním cvičení atd.).
Děti se neptají, jak být šťastní. Takové buď jsou anebo nejsou. V tomto kroužku mají děti možnost si prostřednictvím her, divadla, malování a povídání uvědomit, kde všude na světě a s kým je jim dobře. Kam se mohou vracet, když je jim smutno a kam mohou zvát své kamarády, sourozence, rodiče, aby jim ukázaly svůj svět radosti. V kurzu aplikujeme pozitivní psychologii pro děti.
Přijď poznat, jakým způsobem spolu počítače komunikují. Žádné digitální zařízení k tomu potřebovat nebudeš. Naopak se budeš hýbat, přemýšlet, přicházet věcem na kloub. Něco si vyzkoušíš sám, u dalších aktivit spojíš síly s ostatními.
Seznámíme se a zahrajeme si různé matematické stolní hry, při kterých si budeme rozvíjet orientaci v rovině, jednoduché početní dovednosti, obratnost a spolupráci.
Na kurzu Matematika hrou zažijeme unikátní spojení zábavy a vzdělávání. Budeme objevovat kouzla matematiky prostřednictvím praktických aplikací, čeká nás řada aktivit, jež matematiku představí zábavnou a inspirativní formou. Budeme tvořit z geometrických tvarů rozličná zvířátka, skládat origami, domino a mnoho dalšího s pomocí stavebnic a her, které vás provedou světem rébusů a úkolů. Objevíme, jak hluboko je matematika zakotvena v každodenním světě kolem nás.
V rámci kurzu se podíváme pod mikroskop, co způsobuje, že je list zelený a rajče červené, podíváme se na různé typy buněk a také na to, co se v buňkách nachází a žáci si to zkusí nakreslit.
Studenti procházejí vybranou část zoo a seznamují se se zástupci fauny žijících v jednotlivých prostředích (les, louka, voda, blízkost lidských obydlí). Program je doplněn o obrázky se zástupci naší fauny a o další pomůcky – hlavně kožešiny českých šelem.
Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Abychom oheň mohli ovládat, musíme o něm něco vědět. Žáci zjistí jednoduchými bezpečnými pokusy, jaké jsou podmínky hoření, co je potřeba udělat, aby látka začala hořet, případně aby hořet přestala.
Plyny kolem nás – to je především vzduch. Které zajímavé plyny vzduch obsahuje a jaké mají tyto plyny vlastnosti? Co vše zajímavého můžeme provádět s kyslíkem a co s oxidem uhličitým?
Pojď si hrát a vyzkoušej si, zda víš, jak se správně poskytnout pomoc. První pomoc by měli zvládnout nejen dospělí, ale i děti. Nikdy totiž nevíme, kdy tyto znalosti a dovednosti využijeme. Cílem této první pomoci je pomoci ohroženému tak, abychom předešli komplikacím a zmírnili následky poranění nebo postižení. Chcete si vyzkoušet, jak ošetřit říznutí, či jak pomoci člověku v bezvědomí? Chcete vědět, jak probíhá hovor na záchrannou službu? Na konci „výuky” dostane každý „záchranář“ diplom!
Program začíná všeobecným seznámením a přiblížení charakteristik plazů. Děti se dozvědí, na jaké řády plazy dělíme a co je pro jednotlivé skupiny typické. Následuje prohlídka jednotlivých expozic s důrazem na zajímavosti ze života chovaných druhů.
Stavíte si doma ze stavebnice LEGO? Napadlo vás někdy, jak by bylo super, kdyby se vytvořené modely uměly pohybovat? Naše stavebnice to umí. Seznámíte se s robotickou stavebnicí LEGO WeDo, postavíte si vlastního robota a následně ho společně naprogramujeme, aby vykonával přesně to, co chceme.
V rámci programu se studenti seznámí s třídou ptáků, jejím rozdělením a základními charakteristikami. Při pozorování velké druhové kolekce plzeňské zoo se studenti dozví zajímavosti ze života a ochrany konkrétních druhů ptáků. Celý program je zpestřen různými pomůckami, jako jsou ptačí vejce, či peří.
Vypravíme se do hlubin oceánů a zblízka se podíváme na živočichy, kteří v něm žijí. Děti si vyrobí prostorový objekt z nejrůznějších průhledných materiálů, jako jsou barevné fólie a dozdobí ho barevnými papíry a třpytkami. Výsledné zvířátko pomalují lihovými fixy. Ve tmě poté jednotlivá zvířátka prosvítíme baterkou a podíváme se, jak se barvy proměnily.
Co se asi skrývá ve šnečkově ulitě? Jak vypadá šnečí domov? Děti vymyslí a navrhnou domácnost, kterou má šnek schovanou uvnitř ulity. Zaměří se přitom na lineární kresbu barevnými tušemi a vyzkouší si různé nástroje, které mají rozdílné typy tahů.
Do roku 1945 žila v Plzni i německy mluvící menšina. Její podíl mezi plzeňským obyvatelstvem od 19. století trvale klesal, ovšem často šlo o velmi významné měšťanské či podnikatelské rodiny. Ostatně i jediný Plzeňan, který kdy obdržel Nobelovu cenu, byl Němec. Krátká procházka širším centrem města představí některé dosud stojící veřejné, církevní i soukromé budovy, které plzeňští Němci vystavěli či je hojně navštěvovali. U těch zbořených si vypomůžeme alespoň historickými fotografiemi.
Vzdělávací kurz bude zaměřený na základy lezení na umělých stěnách. Žáci se seznámí s principy pohybu, bezpečnosti a jištění. Součástí výuky bude práce s horolezeckým materiálem a nácvik techniky uzlování. Kurz bude podpořen videozáznamem dětí se zpětnovazební didaktickou informací.
Za doprovodu klavíru a rytmických orffovských nástrojů se společně naučíme a zazpíváme několik lidových a populárních písni, které děti mohou slyšet v pohádkách i jinde. Zkusíme zpěv kánonů a dvojhlasů, některé písně doplníme vlastním pohybem.
2. stupeň ZŠ
Chtěl/a bys vstoupit do světa 3D tisku? Pak pro tebe máme „našlapaný“ kurz, ve kterém společně odhalíme úžasnou technologii 3D, naučíme se, co 3D tisk vlastně je, jak vznikají modely, jak vypadá tiskárna, co potřebuje pro svůj provoz a v čem vlastně tkví její „kouzlo“. A tu pravou „magii“ zažiješ hlavně u praktických ukázek modelování ve 3D, kdy třešničkou na kurzu“ bude úprava vlastního modelu, který si vytiskneš a odneseš domů jako suvenýr a zároveň potvrzení úspěšného absolvování kurzu pro rodiče.
Workshop věnovaný blanokřídlému a dvoukřídlému hmyzu. Pod mikroskopem se zblízka podíváme například na různé druhy mravenců, čmeláky, včely, vosy či kutilky. Podle pracovních listů pak srovnáme jejich morfologickou stavbu se zástupci dvoukřídlých jako jsou mouchy, pestřenky či komáři.
Kurz je koncipován jako stolní historická hra (vytvořená na katedře historie) se situacemi a úkoly z období vrcholného středověku. Děti se v této hře budou zabývat zajímavostmi z životního stylu lidí v době císaře a krále Karla IV. Cílem kurzu je unikátní a poutavé poučení o každodenním životě ve středověku, a to na pozadí regionální historie západních Čech s přeshraničním dosahem. Děti ve hře zosobňují různá řemesla a činnosti ze 14. století.
Představ si, že jdeš do obýváku a na gauči najdeš Hauskrokodýla (krokodýl, který je podobně jako kočka nebo morče domácí mazlíček). Hauskrokodýl má upatlanou pusu od jogurtu (živí se totiž jen jogurtem) a chrápe. Buď rád, že zrovna spí, jinak totiž neustále brebentí. Nebylo by hezké hravě poznávat němčinu s takovýmto zvířátkem? Poznej Hauskrokodýla Franziskuse a ponoř se do jeho světa. Nech se okouzlit jeho zážitky a nauč se přitom trochu trochu německy. Neboj, nekouše!
Seznámíme se s prostředím, základními pravidly a postupy české fantasy hry Dračí hlídka volně inspirované klasickými RPG hrami Dračí doupě, Dungeons & dragons a Pathfinder. Zaměříme se na tvorbu a popis postavy a jejího životního příběhu, vžijeme se do zvolené rasy (např. člověk, půlčík, trpaslík, elf, obr, barbar, gnóm) a povolání (např. válečník, hraničář, alchymista, zloděj, kouzelník, klerik) a zkusíme udělat první krůčky na cestě za dobrodružstvím. Hlavně však spolu budeme mluvit, bavit se
Tento kurz navazuje na kurz Dračí hlídka pro začátečníky I., je proto vhodné absolvovat obě setkání. Budeme pokračovat v naší cestě za dobrodružstvím s postavami, které jsme si již vytvořili, budeme zpřesňovat jejich vlastnosti, vyprávět jejich životní příběhy a prožijeme s nimi další dobrodružství. Hlavně si ale užijeme společné povídání, budeme vyjednávat, komunikovat, řešit nebezpečné situace a bavit se.
Studenti se během výpravy po zoo seznámí s chováním jednotlivých zvířat a s příčinami určitých projevů chování. Budou upozorněni na vliv globálních ekologických změn na chování a život některých zvířat. Program se soustřeďuje i na pozorování projevů zvířat v terénu. Lektor vysvětlí chování zvířat, popíše jednotlivé obrázky a uvede příklady z přírody.
Zajímají Vás počítače a jejich historie? Chtěli byste zjistit, jak se vyvíjely počítačové hry a jaké požadavky kladl tento vývoj na počítače? To si všechno povíme a na dokonce si i zahrajeme!
Žáci se naučí principům správného dýchání a uvědomí si zvukové kvality své řeči. S využitím vhodných praktických cvičení a her si osvojí zásady správné artikulace a zřetelné a spisovné výslovnosti. Naučí se ovládnout trému, seznámí se s kontaktovými prostředky a uměním zaujmout publikum (např. při vystoupení s referátem ve třídě, při mluvním cvičení atd.).
Barvy v přírodě mají svůj hluboký smysl. Pomáhají živočichům i rostlinám být nenápadný nejen tvarem, ale i barvou. Také umožnují být až moc nápadným. Přijďte se nejen podívat, ale i si vyzkoušet a porovnat, jak živočichové barvy využívají pro svoje přežití a ve svůj prospěch. A také, jestli květy rostlin a barvy živočichů vidíme stejně jako včela, hmyz či jiná zvířata.
Pojď se s námi naučit základy technického kreslení a designu – podíváme se na to, jak vypadá „výkres“, vysvětlíme si rozdíl mezi 2D a 3D a odhalíme „tajemství“ čísel na technických výkresech. Zajímá tě také, která čára tvoří obrázek tělesa (součástky, stroje, …) a která jen označuje jeho rozměr? Nebo chceš rozvinout téma jako je např. „kótování“? I k tomu se na kurzu dostaneme – a jako bonus si v praxi vyzkoušíš virtuální modelování ve 2D za pomoci CAD (computer-aided design) softwaru.
Žáci si ozkouší na textech první dekódované chetitské věty a tzv. Rosettské desky lingvistické principy, např. strukturnost jazyků, intuitivnost při hledání analogií s jazyky známými. Motivace neskončí samotným kurzem, ale bude také upozorněno na Českou lingvistickou olympiádu, jež spočívá v dekódování různých jazyků a pěstění jazykového povědomí.
V rámci kurzu se podíváme pod mikroskop, co způsobuje, že je list zelený a rajče červené, podíváme se na různé typy buněk a také na to, co se v buňkách nachází a žáci si to zkusí nakreslit.
Není mořský písek jako písek! Pod mikroskopem Vás může mořský písek překvapit barevnou pestrostí, složením z miniaturních schránek nebo drobných zrnek nerostů. Ve zkumavce zase poznáte, že může mít i různé chemické složení a proč nakonec může vytvořit pevnou horninu. V aktivitě se seznámíte s hlavními živočišnými a rostlinnými skupinami, které vytváří mořské písky. A to nejenom ty v současných mořích, ale i ty, které se vytvářely v českých mořích v geologické minulosti.
Řád primátů je velmi pestrý. Představíme si malé, drápkaté opice z Amazonského pralesa, poloopice na ostrově Madagaskar nebo třeba naše nejbližší příbuzné šimpanze učenlivé. Právě jim se budeme věnovat více a při troše štěstí zahlédneme i vytoužená mláďata Cailu a Dumae.
Máš odvahu se s námi vrhnout do náročného, ale o to víc vzrušujícího projektu plánování továrny a navrhování nápojové linky? Rád/a bys konečně ukázal/a svého „vnitřního plánovače a organizátora“ a popustil/a uzdu své inovativní mysli? Pak jsi tu správně! Na tomto kurzu nahlédneme „pod pokličku“ plánovacích technik ve 2D a 3D. Zabrousíme na ukázky do „knihovny“ modelů strojů a zařízení pro návrh nápojové linky, díky nimž pak společně „nadesignujeme“ tu „nejpromakanější“ nápojovou linku na světě! Chceš se i ty stát na chvíli „profi“ inženýrem, vyzkoušet si práci ve 2D/ 3D prostředí a navrhnout si vlastní nápojovou linku?
Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. Abychom oheň mohli ovládat, musíme o něm něco vědět. Žáci zjistí jednoduchými bezpečnými pokusy, jaké jsou podmínky hoření, co je potřeba udělat, aby látka začala hořet, případně aby hořet přestala.
Plyny kolem nás – to je především vzduch. Které zajímavé plyny vzduch obsahuje a jaké mají tyto plyny vlastnosti? Co vše zajímavého můžeme provádět s kyslíkem a co s oxidem uhličitým?
Není detektivka jako detektivka. Představte si, že v některých detektivkách vítězí nad logickou úvahou vyšetřovatele docela jiné zdroje poznávání. A nejenže Čapkův detektiv nemá matematicky přesný mozek jako Sherlock Holmes, ale ani se nezabývá velkými případy, spíše těmi všednodenními. Myslíte si, že to bude nuda? Právě naopak!
Pojď si hrát a vyzkoušej si, zda víš, jak se správně poskytnout pomoc. První pomoc by měli zvládnout nejen dospělí, ale i děti. Nikdy totiž nevíme, kdy tyto znalosti a dovednosti využijeme. Cílem této první pomoci je pomoci ohroženému tak, abychom předešli komplikacím a zmírnili následky poranění nebo postižení. Chcete si vyzkoušet, jak ošetřit říznutí, či jak pomoci člověku v bezvědomí? Chcete vědět, jak probíhá hovor na záchrannou službu? Na konci „výuky” dostane každý „záchranář“ diplom!
Kurz umožní účastníkům „navštívit“ místa na Zemi, kam se průměrný člověk jen těžko podívá (tropický deštný prales, aktivní vulkán, město Rio de Janeiro, stanice na Antarktidě nebo vrchol Mt. Everestu). Během kurzu tak budou účastníkům představena nejrůznější geografická a environmentální témata v jejich souvislostech a vazbách mezi jednotlivými prvky.
Ukážeme si, jak lze rozklad přirozených čísel využít při šifrování a jak tento rozklad souvisí s bezpečností bankovních karet. Seznámíme se také s ukázkami zajímavých šifer.
Posloucháš rád/a rádio a chtěl/a jsi už odjakživa rádio sám/sama dělat? Tak přijď na náš workshop a staň se součástí rádiového vysílání Radioigel Plzeň! Naučíš se jak zacházet s mikrofonem, jak vést interview, jak se vytváří příspěvky do rádia a mnohem víc! Předchozí zkušenosti a znalosti nejsou potřeba, workshop Tě naučí vše, co potřebuješ vědět.
BUDE DOPLNĚNO.
Sinice a řasy představují významné primární producenty na Zemi. Ačkoliv jsou často spojovány, představují rozdílné skupiny. Zatímco sinice jsou bakterie, u kterých se vyvinula fotosyntéza, řasy patří mezi eukaryotní organismy, jejichž příbuzenské vztahy jsou velmi komplikované. Nejmenší z nich měří asi 1 µm (mořská sinice Prochlorococcus), ty největší až desítky m (chaluhy).Cílem kurzu je seznámit děti se základním systémem sinic a řas, demonstrovat rozdíly mezi sinicemi a řasami.
Vydáme se do rudolfinské doby po stopách golema, hliněné bytosti opředené tajemstvím, zamyslíme se nad důvody jeho stvoření a také nad tím, co ho s člověkem spojuje, a čím se naopak od něho liší. Budeme se věnovat tvůrčímu psaní i řešení závažných etických dilemat, která nejsou uzavřená v minulosti, ale která se v různých podobách vracejí napříč dobou.
Nejdříve studenti za pomoci lektora přicházejí na hlavní znaky, které charakterizují diverzifikovanou skupinu savců. Poté následuje naučná výprava za vybranými zástupci savců chovaných v zoo a postupné představování savčích skupin.
Studentům bude představen moderní přístup k chovu zvířat v lidské péči. Dozvědí se, jak se zoologické zahrady podílejí na zachování jednotlivých ohrožených druhů, a to vše během procházky vybranou částí zoo
Kurs představuje hlavní skupiny vlastních jmen, se kterými se denně setkáváme. Společně se zamyslíme nad fungováním jmen v našem životě, představíme si, které druhy věcí mají jména. U vybraných jmen zeměpisných vyložíme jejich původ, např. proč se naše hlavní město jmenuje Praha, jaký původ má Plzeň apod. Původ si objasníme také u zvolených rodných jmen a některých příjmení. Pozornost bude věnována také výslovnosti a pravopisu vlastních jmen.
Že se Plzeň německy řekne Pilsen a Praha Prag, to ví skoro každý. Díky známé lidové písnička z Chodska možná někteří znají i německý název Domažlic. Ovšem historické německé názvy má v západních Čechách naprostá většina míst! V rámci kurzu se naučíte německá jména největších měst v Plzeňském i Karlovarském kraji, výběrově též pohoří a řek. Zároveň budeme zkoumat, jak se český a německý název vzájemně ovlivnily – kdy je německá verze zkomolením té české a kdy naopak.
O umělé inteligenci se mluví na každém rohu a spousta z nás si myslí, že lidstvo kvůli ní může v budoucnu začít "hloupnout". Je to opravdu tak? A co to vlastně ta uměla inteligence je? A hlavně - jak se naučit nějaký cizí jazyk právě s pomocí umělé inteligence? Na workshopu si všechno tohle řekneme a vyzkoušíme, a to jen za pomoci mobilního telefonu. Navíc si jako bonus odnesete základy nového jazyka.
Máte rádi animované filmy? V rámci kurzu si vytvoříme vlastní animovaný příběh metodou stop motion. Děti si vyrobí postavičku nebo jinou součást vesmírného prostředí, společně namalují vesmírnou scenérii a následně postavičky rozhýbou pomocí animace.
Přijď si vyzkoušet práci s aplikací Stop Motion, která umožňuje tvořit jednoduché animace a vyprávět tak digitální příběhy. Naučíš se různé triky pro tvorbu originálních videí. Rozpohybuješ písmenka, obyčejné předměty, lego postavičky a další. Při tvorbě animací budeš spolupracovat se studenty učitelství informatiky, kteří jsou zkušenější a poradí ti a pomůžou s pořizováním snímků, doplněním zvukového doprovodu i postprodukcí videa. Pracovat budeme s tablety, vlastními chytrými telefony i s počí
Na úvod si prohlédneme ovládání prostředí Scratch a poté se ponoříme přímo do akce! Vyřešíš všechny úlohy? Vyřešíš polovinu? Pojď změřit své síly v 15 úlohách postavených na programovacím prostředí Scratch. Úlohy mají vzestupnou obtížnost, takže pokud by se první úloha zdála příliš snadnou, počkej si na ty následující. Žádný výsledek není špatný, jde jen o to, jak daleko dojdeš. No a pokud bys vyřešil všechno a zbýval čas, popusť uzdu své fantazii a navrhni vlastní úlohu.
Výsledky z Wikipedie nacházíš při vyhledávání informací na těch nejvyšších místech. Přijď poznat, jak můžeš nejlepší encyklopedii světa správně využívat a udělat třeba i další krok. Wikipedie je totiž již více než 20 let tím nejlepším prostorem pro každého, kdo rád tvoří, fotí, publikuje. Proto si vyzkoušíš, jak můžeš jejímu rozvoji pomoci třeba právě ty.
V tomto kurzu se účastníci seznámí s využitím QR kódů. Nejprve zkusí vyřešit zábavné online dobrodružství pomocí ukrytých QR kódů. Ve druhé části lekce se naučí sami QR kódy tvořit a vkládat do nich potřebný obsah. Účastníci se naučí QR kódy efektivně používat ve svém životě a při vzdělávání. Je vhodné, aby s sebou účastníci měli chytrý mobilní telefon nebo tablet (v případě potřeby bude vybavení zapůjčeno).
Vzdělávací kurz bude zaměřený na základy lezení na umělých stěnách. Žáci se seznámí s principy pohybu, bezpečnosti a jištění. Součástí výuky bude práce s horolezeckým materiálem a nácvik techniky uzlování. Kurz bude podpořen videozáznamem dětí se zpětnovazební didaktickou informací.
Co mají společného záchranáři, projektanti různých staveb a lidé, kteří předpovídají počasí? Ti všichni a mnozí další využívají při své práci GIS – geografické informační systémy. Pokud Tě zajímá, jak tyto systémy mohou vypadat, jak a k čemu se konkrétně mohou využívat a rád/a by sis na jednoduchých příkladech vyzkoušel/a, jak fungují, určitě se přihlas na tento kurz! Neboj, nemusíš být žádný počítačový expert. Kurz zvládne běžný uživatel PC.
1. a 2. stupeň
Máte rádi knížky? A co si jednu takovou vlastnoručně vyrobit? Děti si v rámci kurzu vytvoří vlastní autorskou knihu, kterou poté obohatí o zajímavé pohádkové bytosti. Stanou se na chvíli designérem, knihařem, ilustrátorem a možná i spisovatelem. Seznámí se s procesem výroby knih, druhy vazeb, papíru, ale proniknou třeba i do ilustrace a designu knihy.
V rámci kurzu se žáci seznámí se základními elektrickými součástkami a jednoduchými obvody. Následně si vyrobí svítící nebo hrací přání.
Děti si osvojí základy dechové techniky a tvoření tónu. Za doprovodu klavíru a rytmických orffovských nástrojů se společně naučíme a zazpíváme několik lidových a populárních písni, které děti mohou slyšet v pohádkách i jinde. Zkusíme zpěv kánonů a dvojhlasů, některé písně doplníme vlastním pohybem.
Měď, hliník a železo, tento materiál nám vede elektrickou energii. My ale poznáme, co všechno dovedou tvoje ruce. Nauč se ohýbat a modelovat drát. Můžeš si odnést závěs na lustr nebo zápich do květináče. Korálky a drobné ozdoby budou jistě zářivější než 100 Wattová svítilna.
Chceš být architekt nebo stavitel? Přijď si s námi vyzkoušet výrobu domků z rozmanitých materiálů. Třeba tě to nasměruje na tvé budoucí povolání.
Seznámíme se a zahrajeme si různé matematické stolní hry, při kterých si budeme rozvíjet orientaci v rovině, jednoduché početní dovednosti, obratnost a spolupráci.
Čím bys byl/a, kdybys byl/a zvíře? Jaký bys byl/a superhrdina? V tomto kurzu se vypravíme do zvířecí či pohádkové říše a děti si vytvoří vlastní originální masku a promění se tak na chvíli ve svého oblíbeného tvora či superhrdinu. Pomocí tvarování papíru, koláže a kresby se naučí stylizovat tvary a prostorově se vyjadřovat…A třeba se dostane i na herecké výkony.
V rámci výtvarného kurzu se přeneseme na jinou planetu, kde vypadá krajina jinak, než jsme zvyklí. Děti navrhnou kouzelné rostliny, které by se na dané planetě mohly vyskytovat. Inspirují se rostlinnou říší naší planety. Dostanou k dispozici internet i obrazový materiál. Vysvětlíme si postup práce při grafické technice linoryt a následně si děti rostliny překreslí a odryjí rydlem. Na závěr si děti linoryt samy vytisknou jako profesionální grafici.
Už jsi měl ty nebo tvůj kamarád sádru? Není to žádná legrace, ale s námi ji zažiješ i ve společnosti sádrových obvazů. Zkusíme vytvořit oblíbenou postavu nebo zvíře, přines si sebou obrázek.
Zlato, stříbro nebo příroda? Každý si zdobí svůj domov jinak. Dnes budeš mít s námi možnost použít různorodé materiály a vytvořit nádhernou ozdobu sobě či svým blízkým. Pokud umíš, anebo chceš umět pracovat s tavnou pistolí, bude to pro Tebe to pravé.
V rámci kurzu se žáci interaktivní formou seznámí s pojmy atmosférický tlak, přetlak, podtlak a vakuum.
Třídíš doma zbytky? Znáš všechny druhy odpadu? Pokud už Tě nebaví vynášet koš, máme pro Tebe mnoho nápadů, jak s tímto sortimentem naložit. Dokonce se tyto věci pod Tvým vedením přemění na dekorativní, využitelné předměty.